Mail.Ru Nedir

Mail.Ru Nedir?

Türkiye’de “Mail.Ru nedir?” diye sorsanız birçok insan size bunun “Rusların mail servisi” diye cevaplayacaktır. Oysa Rusya ve BDT (Belarus, Ukrayna, Kazakistan, Moldova, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan) ülkelerinde bulunmuş birisine “Mail.Ru nedir?” diye sorsanız çok uzun bir cevap alacaksınızdır. Çünkü sadece Mail.Ru diyerek birçok şeyi aynı anda söylemiş oluyorsunuz.

Bu Google demek gibi bir şey. Google ilk başlarda sadece bir arama motoruydu; oysa şu anda Türkiye’de ve Dünya’nın birçok yerinde insanların hayatının neredeyse her yerinde Google Group var. Android kullanıcısıysanız, Gmail kullanmak zorundasınız. Bir Gmail hesabına sahip olduğunuz anda; YouTube, Google+, Google Drive, Dökümanlar, Hangouts ve daha bir çok hesabın sahibi de oluyorsunuz. Türkiye’de Gmail hesabına sahip insanların birçoğu bu diğer hesaplarını kullanmıyor, hatta haberdar bile değil.

İşte Mail.Ru Group; Google Group’un aksine, kullanıcılarına diğer platformlarını da sevdirip kullandırmayı başarabilmiş bir yapı. Neredeyse her kesime hitap etmeyi başaran bir platforma sahip olmayı başarmış (ya satın alıp kendi grubuna katmış ya da kendisi oluşturmuş) bir grup. BDT ülkelerinde lider konumuna gelmiştir.

Özetlemek gerekirse; Google’ın hegemonyası Çin’de ve Rusya’da işlemiyor. Rusya’da ve BDT ülkelerinde; Google, Hotmail, Yahoo, Facebook, Whatsapp yerine Mail.Ru tek başına her ihtiyaca karşılık vermektedir.

Mail.Ru Group

Mail.Ru Group çatısı altında; mail hizmeti, sosyal medya platformları, içerik, oyun ve e-ticaret siteleri başta olmak üzere bir çok platform vardır. Bunlar;

1. Mail Ru (Aylık kullanıcı)

 • E-mail            : Rusya’nın lider e-mail servisi (100 milyon aktif)
 • Haberler & Spor    : Rusya’nın lider haber&spor portalı (45 milyon)
 • Hava Durumu          : Rusya’nın lider meteoroloji portalı (15 milyon)
 • Emlak              : Rusya’nın en popüler emlak portalı
 • Otomotiv          : Rusya’nın en popüler otomotiv portalı
 • Oyunlar         : Rusya’nın en popüler oyun portalı (95 milyon)
 • Hi-Tech         : Rusya’nın lider yüksek teknoloji portalı
 • Sinema         : Online dizi-film izleme portalı (21 milyon)
 • Kadın             : Rusya’nın en popüler kadın portalı
 • Sağlık              : Rusya’nın en popüler sağlık portalı
 • Çocuk             : Rusya’nın lider anne-çocuk portalı

Yanıtlar         : Sorulara yanıt bulma servisi (60 milyon)

2. Vk.com / VKontakte

 • Aylık Kullanıcı    : 97 Milyon aylık aktif kullanıcı
 • Günlük Mesaj        : 5 Milyar
 • Günlük Beğenme    : 1 Milyar

3. Ok.Ru / Odnoklassiniki

 • Günlük Kullanıcı    : 71 Milyon aylık aktif kullanıcı
 • Kitle            : Görsel ve Video odaklı sosyal medya platformu

4. Moy Mir / My World

 • Aylık Kullanıcı    : 10,7 Milyon aylık aktif kullanıcı
 • Kitle            : Genç kullanıcılar çoğunlukta

5. Am:Ru
   Sahibinden muadili “arabam.com” adlı platform
*Rusya’nın en büyük araç alım-satım sitesi

6. Delivery Club
Yemeksepeti muadili platform

   *Günlük 30 bin sipariş veriliyor

7. Maps Me
Dünya’nın en büyük harita platformu (80 milyon)
   *Rus kullanıcılar bir yere gitmeden önce offline harita indiriyorlar

8. Youla
    Let Go muadili (20 milyon aktif kullanıcı)

9. BeepCar
Otostop ve araç paylaşımı platformu

10. TamTam
Whatsapp benzeri anlık mesajlaşma uygulaması

11. ICQ
Anlık mesajlaşma uygulaması (11 milyon)

12. Agent Mail.Ru
Anlık mesajlaşma uygulaması  (18,8 milyon)

Rusya ve BDT ülkelerinde
Mail.Ru Üstünlüğü

Rusya’daki bilgisayar kullanıcılarının %93’ü, mobil cihaz kullanıcılarının %87’si Mail.Ru Group’a ait platformları kullanmaktadır.[1]

Bu kullanıcılar sadece Mail.Ru platformlarını kullanarak her şeye ulaşabiliyor olmayı tercih etmektedir.

Bu sebeplerle Rusya ve BDT (Belarus, Ukrayna, Kazakistan, Moldova, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan) ülkelerinde; Google, YouTube, Twitter, Facebook, Instagram vb global platformlar karşısında Mail.Ru Group tartışmasız lider durumundadır.

Bütün dünyada; mail, sosyal medya, video, anlık illeti, e-ticaret, uygulamalar, haber ve tematik bloglar için farklı firmalara ait ürünler kullanılmakta. Oysa Runet (Runet) kullanıcılarının büyük çoğunluğu tek bir firmanın platformları ile bunların hepsine erişebilmektedir.

Yine Mail.Ru Group platformları Rusya’da yaygın izlenen TV kanalları ile karşılaştırıldığında aylık %30, günlük %50 daha fazla kullanılmaktadır.[2]

Mail.Ru Group’a ait platformlar, Yandex, Google, Rambler ve Facebook’a ait platformlarla karşılaştırıldığında yine birinci sırada yer almaktadır.

Burada Mail.Ru ile karşılaştırılabilecek olan ve aynı kulvarda olan gerçek istatistik aslında Rambler ve Facebook’a aittir. Zira Yandex ve Google kullanıcıları tarayıcılar ve mobil cihazlar üzerinden belirlenmekte olduğundan; Mail.Ru kullanıcıları da söz konusu firmaların istatistiklerine dahildir. Örneğin: Mail.Ru Group’a ait platformları kullanan ziyaretçiler, bu sitelere veya uygulamalara Yandex ve Google ürünleri (tarayıcılar veya android sistemi) üzerinden ulaşmaktadırlar.

Mail.Ru Group Türkiye

Mail.Ru Group’un Rusya’da 12, BDT (Belarus, Ukrayna, Kazakistan, Moldova, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan) ülkelerinde 11, Baltık ülkelerinde 3, Avrupa’da 4, ABD’de ise 1 adet temsilcisi bulunmaktadır. Bu temsilciler, bulundukları ülkede Mail.Ru Group adına yetkilidir.

2018 Ocak ayında Mail.Ru Group ve Eyula Dijital arasında yapılan bir anlaşma ile; Eyula Bilişim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Mail.Ru Group Türkiye olarak çalışmaya başlamış,  Mail.Ru Group’un Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olmuştur.[3]

Rusya ve BDT ülkelerinde etkili bir reklam çalışması yapmak isteyenlerin Mail.Ru Group Türkiye ile iletişime geçmeleri yeterli olacaktır.

Notlar:

[1] Bilgisayar ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri

Bilgisayar: Mediascope, Web Index, Bilgisayar (masaüstü ve dizüstü), Rusya, Mart 2017, 12-64 yaş arası, aylık tüm internet kullanıcılarının yüzdesi.

Mobil: Mediascope, Web Index, toplam cep telefonu, Rusya, 12-64 yaş arası, Mart 2017, mobil ziyaretçilerin yüzdesi.

[2] İnternet Televizyon kullanıcı karşılaştırılması

Mediascope, Web / TV Index, Rusya 100k +, 12-44 yaş arası, Ağustos 2017

[3] Mail.Ru Türkiye:

Sales Mail.Ru/Contacts/Other/Turkey

 

ADRES

Gürsu Mah. Atatürk Bulv. No:187BF
Konyaaltı, Antalya/Türkiye